Ile wzrosną rachunki za prąd? Jak płacić mniej?

Ile wzrosną rachunki za prąd? Jak płacić mniej?

Mimo wprowadzania na rynek urządzeń, które zużywają coraz mniej energii elektrycznej obciążenie sieci energetyczne rośnie. Dla zapewnienia bezpieczeństwa dostaw prądu uchwalono w 2017 roku przepisy, które nakładają na odbiorców dodatkową opłatę – tzw. mocową. Pozyskane w ten sposób środki zwiększą inwestycje w rozbudowę sieci przesyłowych co pozwoli zmniejszyć prawdopodobieństwo blackoutów sieci energetycznej. Opłata mocowa wchodzi w życie od stycznia 2021r.

Ile wyniesie opłata mocowa i o ile zwiększą się rachunki za prą?

Dla przeciętnego gospodarstwa domowego, które zużywa między 1800 a 2000 kWh energii elektrycznej rocznie, stawka opłaty mocowej wyniesie w 2021 r. 7,47 zł netto miesięcznie.

Dodatkowo opłata OZE to 2,20 zł netto za MWh. W sumie wzrost rachunków za prąd może wynieść nawet 10%.

Mamy na to sposób jak uniknąć opłaty mocowej

Eksperci są zgodni, że na wprowadzeniu opłaty mocowej najbardziej skorzystają elektrownie i będzie to dla nich dodatkowe źródło dochodu.

Odbiorcy prądu, którzy nic nie stracą, czyli unikną tych opłat, są właściciele gospodarstw domowych i firm, którzy zainwestowali w instalację fotowotlaiczną. Z czego to wynika?

Podmioty posiadające instalacje pokrywające sto procent zapotrzebowania na prąd, nie poniosą kosztów opłaty mocowej. Dodatkowo, z wyliczeń ekspertów wynika, że po wprowadzeniu opłaty, zwrot nakładów inwestycyjnych w fotowoltaikę nastąpi średnio o rok szybciej niż miało to miejsce dotychczas.

Nie masz jeszcze instalacji fotowoltaicznej? Podpowiemy kto udzieli szczegółowych informacji na ten temat

Na rynku w ostatnich latach pojawiło się sporo firm, które świadczą usługi montażu fotowoltaiki. Przy wyborze odpowiedniej firmy należy zwrócić uwagę na referencje i doświadczenie.

Energia Taniej sp z o.o. to firma ogólnopolska z siedzibą w Grudziądzu, której zaufało ponad 1200 klientów. Jest również partnerem dostawcy energii elektrycznej firmy ENEA.

Doskonałym uzupełnieniem fotowoltaiki jest instalacja pompy ciepła, za zakup których możemy skorzystać z dotacji „Czyste Powietrze”, jesto to kwota nawet 27tys. zł. Energia Taniej przygotuje wszystkie dokumenty do wniosku o dotację!  

0 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *