Czym kierować się przy kupnie mieszkania

Czym kierować się przy kupnie mieszkania

Kupno mieszkania to poważna decyzja. Przed jej podjęciem warto zastanowić się nad tym, jakimi czynnikami się kierować.

Mieszkanie z rynku wtórnego czy w stanie deweloperskim?

Pierwsze pytanie jakie musimy sobie zadać to – czy chcemy kupić mieszkanie z rynku wtórnego czy też w stanie deweloperskim, z rynku pierwotnego. Obie opcje mają swoje plusy i minusy. Na rynku wtórnym zazwyczaj zapłacimy zdecydowanie mniej. Obecnie mieszkania w stanie deweloperskim w dużych miastach kosztują 8, 10, 12 i więcej tysięcy za metr – wszystko zależy od lokalizacji i standardu wykończenia. Na rynku wtórnym dostępne są też mieszkania, które stanowią spełnienie marzeń fanów starego budownictwa – lokale w okazałych, nieraz przedwojennych kamienicach. Jeśli zależy nam na prestiżowej lokalizacji, blisko centrum miasta, zdecydowanie łatwiej będzie znaleźć coś na rynku wtórnym. Deweloperzy przenoszą się coraz dalej od centrum miast z uwagi na dostępność terenów budowlanych. 

Z drugiej strony, mieszkanie z rynku wtórnego pociąga za sobą czasem takie koszty remontu, że całkowita cena mieszkania wzrasta nawet dwukrotnie. Kupując lokal z rynku deweloperskiego mamy z kolei możliwość urządzenia go od samego początku, wybrania wszystkich elementów – czasem nawet jest opcja dogadania z deweloperem pewnych zmian na etapie projektu. Mieszkanie z rynku pierwotnego jest też najczęściej częścią bardziej nowoczesnego kompleksu.

Lokalizacja i infrastruktura

Niezwykle istotnym aspektem podczas wyboru mieszkania jest kwestia lokalizacji i okolicznej infrastruktury. Nawet mieszkanie położone dalej od centrum miasta czy miejsca naszej pracy może być de facto lokalem znajdującym się w idealnej lokalizacji. Wszystko zależy od tego jak jest skomunikowane z resztą miasta. Jeśli w krótkim czasie jesteśmy w stanie przemieścić się za pomocą tramwaju czy autobusu lub na rowerze – warto rozważyć dalsze lokalizacje. Ceny za metr będą tam niższe, prawdopodobnie niższy będzie także czynsz. 

Atrakcyjna infrastruktura to nie tylko dobra komunikacja miejska, to także całe „zaplecze”, które może nam się przydać w danej okolicy. Warto zwrócić uwagę na aspekty takie jak bliskość apteki, sklepu spożywczego, dostępność miejsc parkingowych, infrastruktura związana z dziećmi – chodzi na przykład o place zabaw.

Układ mieszkania

Wybierając mieszkanie zwróćmy uwagę nie tylko na metraż, który często jest pierwszym stosowanym przez nas „filtrem”, ale również na jego układ. Nawet 100 – metrowe mieszkanie, w którym będą dwa duże pokoje i kuchnia, może być niefunkcjonalne. Układ to nie tylko ilość pokoi i ich rozmieszczenie, to także ich ustawność. 8-metrową sypialnię można fantastycznie urządzić, jeśli jej kształt pozwoli na wstawienie wybranych przez nas mebli. Dobrze jest mieć na uwadze wspomniane rozmieszczenie pomieszczeń – sypialnia rodziców nieco oddalona od sypialni dzieci da im poczucie intymności, toaleta w większej odległości od kuchni czy salonu będzie bardziej komfortowa – nie tylko dla mieszkańców, ale i dla gości.

Dodatkowe koszty

Warto mieć na uwadze dodatkowe koszty związane z kupnem mieszkania i jego późniejszym utrzymaniem. Wysokie opłaty będzie na przykład generować ogrzewanie elektryczne. Gruntowny remont mieszkania z rynku wtórnego, powiązany z koniecznością wymiany instalacji, zrywania parkietów itp., może być również przyczyną poniesienia przez nas wysokich kosztów. 

Dodatkowe opłaty poniesiemy także szukając mieszkania przez pośredników. Dlatego też warto samodzielnie rozejrzeć się na rynku i przejrzeć dostępne oferty. Może się okazać, że idealne lokum na czas czeka.

Różne oferty mieszkań z rynku wtórnego znajdziemy pod linkiem https://allegro.pl/kategoria/lodzkie-lodz-116251. Warto zapoznać się z dostępną ofertą i pamiętać, że na bieżąco pojawiają się nowe propozycje.

0 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *